info@pasifikosgb.com.tr

E-Posta Adresimiz

+90 544 439 01 12

Mobil İletişim

  İletişim Formu

  * Zorunlu

  Lütfen formu eksiksiz ve tam olarak doldurunuz. * işaretli alanları zorunludur. Formun bize ulaşabilmesi ve size cevap verebilmemiz için mail adresinizi ve telefonunuzu kontrol ederek dikkatli bir şekilde giriniz.

   Sn. Erol Sancak Artı Bülten Dergisine İSG Kanunu Anlattı

  Sn. Erol Sancak Artı Bülten Dergisine İSG Kanunu Anlattı

  6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu hakkında gerek görsel gerek yazılı medyada konuyla ilgili birçok haber çıktığını hatırlatan A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Erol Sancak, bir bilgi kirliliği oluştuğunu söyledi. “Bakanlık, İş Sağlığı ve Güvenliği konusunda her türlü soruyu sorabileceğimiz Alo 170 nolu bir hattı vatandaşın hizmetine sunmuştur. Ona buna soracağınıza bir telefon kadar yakın olduğunuz bir hattı kullanabiliriz” diyen Sancak, “İşverenlerimiz ne yapıyor?” sorusunu yanıtladı.

  SANCAK’TAN ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR
  “Konu ne olursa olsun her şeyi bilmekle yükümlü olarak gördüğü muhasebecisine soruyor. Konuyu bilen de var, bilmeyen de. Dolayısıyla bilgi kirliliği kaçınılmaz sonuç olarak karşımıza çıkmaktadır. Şimdi burada kalkıp 6331 sayılı yasa hakkında kalkıp bir şeyler anlatmayacağım. Benim bahsetmek istediğim mantar gibi türeyen OSGB’ler hakkında olacak. Kimsenin işyeri açmasına diyecek lafım yok. Lakin kanun hakkında bilgisi olmayan işverenlere yanlış bilgiler vererek resmen dolandırıcılık yapılmaktadır. Buradan işverenlere seslenmek istiyorum. Her ay kira öder gibi para ödüyorsunuz da, neden gidip bu firmanın işyerini bir kontrol etmiyorsun? Her ay para ödüyorsun da, bunu ne için ödediğini neden sorgulamıyorsun? Öyle şeylere şahit oluyorum ki, aklım almıyor! İşveren sözleşmeyi yapmış, sonra her ay tıkır tıkır ödeme yapıyor. Ama işyerine ne gelen var, ne giden! Bir yıl boyunca 1-2 kez gelip her ay ücretini alan OSGB’ler var maalesef. Soruyoruz İSG Katip sözleşmen var mı? Daha ne olduğunu bilmiyor işverenlerimiz. Haklı da! OSGB’ler işine geldiği bilgileri verip, işine gelmeyen şeyler hakkında tek kelime etmiyorlar. Bir konuya da açıklık getirmek istiyorum.  İşverenler kendilerine düzenlenen faturaları da kontrol etsinler, ne yazıyor diye. İş güvenliği uzmanlı ve işyeri hekimlik hizmeti mi yoksa danışmanlık hizmeti mi? Eğer danışmanlık bedeli yazıyorsa bilin ki, bir şeyler eksik yapılıyordur. Bu konuda Pasifik OSGB olarak işverenlerimizden hiçbir ücret talep etmeden iş güvenliği konusunda yapılanlar hakkında bizlerden bilgi ve inceleme talep edebilirler. Kendilerine her türlü desteği vermeye hazırız. İşini düzgün yapan OSGB’leri tenzih ediyorum. Düzgün çalışan OSGB’lerde var ama maalesef bunların sayısı bir elin parmaklarını geçmiyor. Eğer bakanlık açıklamış olduğu teftişi hakkıyla yerine getirirse açılan OSGB’lerin yarısından fazlasının kapatılacağı kesindir. OSGB’lerin asli görevi olan işyerlerinin kanunlara uymalarını tavsiye edeceğimiz yerde bizler bunlara uymaz isek neyi kime anlatacağız?.”

  Leave a Reply

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


  Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/trpasifikosgb/public_html/wp-includes/functions.php on line 5373